Aktual.: 20.09.2024 09:54
Ostrava – Záplavy v Moravskoslezském kraji podle odhadů postihly 99.700 lidí. Nejde jen o zasažené povodňovou vlnou, ale i o domácnosti vyplavené přívalovými dešti. Je to zhruba počet obyvatel, jaký má Olomouc, šesté nejlidnatější město v zemi. Údaj se týká lidí, kterým voda způsobila škody na majetku. Na životě bylo záplavami v regionu ohroženo asi 15.000 lidí. Uvedli to hejtman Josef Bělica (ANO) a mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.
Vlčková dodala, že v celém Povodí Odry, jež zahrnuje i Jesenicko, povodeň postihla 119.900 lidí, což je více obyvatel, než má pátý nejlidnatější Liberec. Počty zahrnují například i obyvatele, kterým do obydlí stekla voda z polí. Povodně zatím v regionu mají tři jasné oběti. Ve čtvrtek byl ale v Hodoňovicích, tedy části Bašky na Frýdecko-Místecku, v řece Ostravici nalezen mrtvý muž. Není však zatím jasné, zda ho lze považovat za oběť povodní.
„Policie zatím věc šetří, asi bych to úplně nepřičítal povodním. Když jsme zjišťovali stav řeky Ostravice, tak byl v tu chvíli pod prvním povodňovým stupněm, takže řeka už nebyla rozvodněná. Jestli si šel zaplavat nebo tam byly jiné příčiny, to zatím nedokážeme říct,“ uvedl policejní ředitel Tomáš Kužel. Podle dostupných informací měl muž při nálezu na sobě plavky.
Doplnil, že policie zaznamenala sedmý případ rabování. Pachatel se snažil z obydlí odcizit dvě elektrokola a elektrokoloběžku, policisté ho dopadli. Kužel znovu upozornil, že v kraji je stále v platnosti stav nebezpečí. Pachatelům rabování tak hrozí až osmileté vězení.
Policisté střeží opuštěné lokality, například stále zatopenou Novou Ves, kde hasiči pořád odčerpávají vodu, nebo další místa, mimo jiné v Bohumíně, Opavě či Krnově. „Buď jsou osoby evakuovány a v domech nikdo není, ale zůstal tam veškerý majetek, nebo už probíhají odklízecí práce, což je možná pro některé ještě zajímavější, protože lidé si vynáší osobní věci před domy a pracují uvnitř svého obydlí. Pak to skýtá možnost odcizení některých věcí,“ řekl Kužel. Policie ale varuje, že pro dohled nevyužívá jen uniformované policisty, ale i kriminalisty nebo drony a vrtulníky.
V regionu pokračují odklízecí práce, na některých místech pomáhá i armáda. Jde zhruba o 330 vojáků, další stovka by měla působit pro ČEZ, aby pomáhali s obnovováním dodávek. Nadále pracují i hasiči, mimo jiné distribuují mobilní umývárny a toalety, topidla nebo uklízecí materiál či vysoušeče, kterých bylo rozvezeno 1400. Kraj také objíždí pět skupin hasičů s nákladními vozidly, odvážejí vyklizený odpad a trosky.
Ve směru na Polsko stále zůstává uzavřená dálnice D1. „Doufáme, že dneska skončí úklidové a čerpací práce a že by mohla být tato komunikace zprovozněná. Zatím ale nepředbíhejme, až ředitelství silnic a další zhodnotí komunikaci jako provozuschopnou, tak o tom budeme informovat,“ řekl Kužel. Stále podle něj také trvá uzavírka silnice mezi Krnovem a Bruntálem. „Silnice je částečně utržená a podemletá. Policie tam povoluje vjezd osobním vozidlům pro rezidenty, humanitární pomoc a samozřejmě integrovaný záchranný systém. Provoz tam řídí policisté i semafory, protože tam musí být takzvaný kyvadlový provoz. Není to ale otevřeno pro veřejnost,“ řekl Kužel. Hasiči dnes v Hladkých Životicích na Novojičínsku budou vyprošťovat z potoka spadlou lávku. Pomáhat jim bude vyprošťovací tank hasičů. Kolová technika by to nezvládla.
O víkendu se očekává příjezd dobrovolníků. Kraj je ale vyzval, aby do postižených oblastí nevyjížděli na vlastní pěst, ale koordinovaně přes Regionální dobrovolnické centrum. Varoval také před takzvanou povodňovou turistikou, která zbytečně komplikuje odklízecí práce i práci záchranného systému.