Aktualizace: 1.02.2024 15:57
Berlín – Německé pivovary od sjednocení země v roce 1990 neprodaly tak málo piva jako loni. Odbyt jim po krátkém oživení v roce 2022 klesl o 4,5 procenta na 8,4 miliardy litrů. Nedostal se tak ani na úroveň koronavirového roku 2021. Dnes to uvedl německý statistický úřad. Pivo je méně populární jak u německých tak u zahraničních zákazníků. Vedle trendů zdravé výživy a stárnoucí společnosti vyvolávají v odvětví od útoku ruských vojsk na Ukrajinu obavy rostoucí náklady a opatrní spotřebitelé, píše agentura DPA.
Prodej piva v Německu klesl od roku 1993 více než o čtvrtinu. Společnost Radeberger, která je lídrem trhu, mimo jiné uzavřela tradiční pivovar Binding ve svém sídle ve Frankfurtu nad Mohanem. V největším hesenském městě jsou nyní k dispozici pouze malé řemeslné pivovary, jako alternativa pak výroba cideru, který je tam oblíbený.
Zejména situace malých a středních podniků se bude vzhledem ke zrychlujícímu se poklesu prodeje nevyhnutelně zhoršovat, řekl agentuře DPA ředitel pivovaru Veltins Michael Huber z regionu Sauerland.
Největší problémy však teprve přijdou, píše DPA. Výroba piva je energeticky velmi náročná, protože se při ní ohřívá a chladí velké množství tekutiny. Předseda německého pivovarnického svazu Christian Weber nedávno v rozhovoru varoval před obrovskými náklady.
„Pokud budeme muset v blízké budoucnosti elektrifikovat naše pivovary, abychom dosáhli klimatické neutrality, hovoříme o miliardových nákladech.“ Také čištění lahví vyžaduje velké množství energie. „Abyste pivovar zcela převedli z plynového provozu na alternativní procesy, museli byste přestavět asi 80 procent pivovaru,“ dodal.
Náklady na suroviny, výrobu a distribuci v posledních letech prudce vzrostly. Inflací zasažení spotřebitelé se drží zpátky. Maloobchodní prodej lahvového piva v poslední době podle společnosti Veltins klesl přibližně o pět procent, zatímco točené pivo je na 85 procentech úrovně před rokem 2019.
Vývoz piva pak loni oslabil ještě více než domácí spotřeba, která se snížila o 4,2 procenta. Pravděpodobně klesla i spotřeba na obyvatele, která ještě v roce 2022 činila 86,5 litru, ale kvůli chybějícím údajům o dovozu nejsou přesná čísla zatím k dispozici.
Nadějí zůstává pro pivovary nealkoholické pivo. Jeho prodej se už několik let vyvíjí lépe než prodej klasických druhů, což podle Svazu pivovarů pravděpodobně platí i pro rok 2023. Přesto byl výsledek hospodaření loni i v této oblasti v minusu, říká jeho jednatel Holger Eichele. Nealkoholická piva s aktuálním sedmiprocentním podílem na trhu nicméně stále vidí jako světlo naděje.
„Očekáváme, že každé desáté pivo uvařené v Německu bude brzy bez alkoholu. Žádný jiný segment pivovarnického odvětví v posledních deseti letech tak silně nerostl,“ řekl Eichele.