Aktual.: 1.07.2025 10:47
Washington – Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa zastavit většinu amerického financování humanitární pomoci v zahraničí by do roku 2030 mohlo způsobit více než 14 milionů nadbytečných úmrtí. Třetina z nich by se přitom týkala dětí. S odkazem na novou studii publikovanou v lékařském časopise The Lancet to napsal zpravodajský web BBC.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio v březnu uvedl, že Trumpova administrativa zrušila asi 80 procent programů Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID).
Spoluautor studie Davide Rasella v této souvislosti poznamenal, že dopad těchto škrtů v chudých zemích a zemích se středními příjmy by byl srovnatelný s dopadem pandemie či rozsáhlého ozbrojeného konfliktu. Škrty ve financování „mohou náhle zastavit – a dokonce zvrátit – dvacet let pokroku v oblasti zdraví u zranitelných skupin obyvatelstva,“ uvedl Rasella, který působí v barcelonském Institutu pro globální zdraví (ISGlobal).
Studie vyšla při příležitosti konference OSN o humanitární pomoci, která je největší svého druhu za posledních deset let a koná se tento týden ve španělské Seville.
Na základě analýzy údajů ze 133 států výzkumný tým odhadl, že pomoc od USAID v rozvojových zemích mezi lety 2001 až 2021 zabránila úmrtí 91 milionů lidí. Pomocí modelování pak vědci odhadli, jak by snížení financování o 83 procenta, což je číslo oznámené americkou vládou začátkem letošního roku, mohlo ovlivnit úmrtnost. Na základě predikcí dospěli k závěru, že do roku 2030 by došlo ke 14 milionům úmrtí, kterým by se bez škrtů dalo zabránit. Údaj by zahrnoval smrt asi 4,5 milionů dětí mladších pěti let.
Trumpova administrativa se snaží snížit počet federálních pracovníků, což se donedávna dělo pod vedením nejbohatšího muže světa Elona Muska, který stál v čele skupiny pro zefektivnění státní správy. Vláda zároveň USAID viní z podpory levicových projektů.
Spojené státy jsou největším poskytovatelem humanitární pomoci ve světě, přičemž takto působily ve více než 60 zemích, převážně prostřednictvím externích dodavatelů, poznamenala BBC.
Podle ministra zahraničí Rubia bude nadále fungovat přibližně 1000 programů USAID, které budou „efektivněji“ spravovány prostřednictvím ministerstva zahraničí a ve spolupráci s Kongresem.
Situace v terénu se však podle pracovníků OSN dosud nezlepšila. Představitel OSN minulý měsíc BBC řekl, že lidé v uprchlických táborech v Keni „pomalu umírají hlady“ poté, co v důsledku amerických škrtů v humanitární pomoci byly potravinové dávky sníženy na dosud nejnižší úroveň. V nemocnici v Kakumě na severozápadě Keni BBC viděla dítě, které se sotva pohybovalo a vykazovalo známky podvýživy, včetně zvrásněné a loupující se kůže.