Aktualizace: 7.02.2024 13:23
Praha – S rostoucím počtem lidí bydlících v nájmu poroste také zájem o takzvané institucionální nájemní bydlení. Jde o plně vybavené byty připravené k okamžitému nastěhování a primárně vystavěné nikoliv za účelem prodeje, ale pronájmu. Tento způsob bydlení je dražší než klasické nájemné, přesto tempo pronajímatelů a investorů institucionálního bydlení v Česku roste. Kromě Prahy by se mohlo začít rozvíjet také v univerzitním Brně. Vyplývá to z pravidelného reportu realitně-poradenské společnosti BTR Consulting.
„V Británii a Severní Americe se Build to Rent (BTR) sektor vyznačuje tím, že jsou byty plně vybavené, a Česká republika tento trend následuje. Důvodem je, že nájemní trh v Česku je zastaralý a neatraktivní. Většina bytů je stará a majitelé se o ně tolik nestarají,“ uvedla zakladatelka BTR Consulting Zuzana Chudoba.
Kromě plně vybavených bytů může institucionální nájemní bydlení také nabízet řadu služeb. V domě mohou být například sdílené relaxační prostory, fitcentra a bazény. Také kvůli tomu je průměrné nájemné v BTR sektoru výrazně vyšší. Podle dat BTR Consulting a společnosti Deloitte činilo na konci roku 2023 v Praze 542 korun za metr čtvereční, zatímco u běžných bytů to bylo 401 korun. K hodnotě se pak musí ještě připsat cena poplatků za energie a stočné, která se pravidelně zvyšuje a na konci roku dělala 158 korun za metr čtvereční.
Zájem o stavbu bytů určených k okamžitému pronajmutí se podle Chudoba v Česku zvyšuje. Důkazem mohou být například transakce, které loni uskutečnily největší čeští institucionální nájemci. V Praze je největším nájemcem v segmentu izraelská AFI s 859 byty. Velkým hráčem je ale také Trigema, která takto pronajímá 140 bytů v karlínském Fragmentu a dalších 860 bytů připravuje. K trend se chce připojit také Dostupné bydlení České spořitelny, připravuje 693 bytů. Pozadu nechce zůstat ani katolická církev. Pražské arcibiskupství přes platformu XPlace na začátku letošního února koupilo 111 nových bytů a 521 dalších bytů se koupit chystá.
Na počátku rozvoje BTR segmentu je podle Chudoba také Brno. Momentálně se rozvijí v centru města, ale jde převážně o zrekonstruované činžovní domy. I tam je nájemné výrazně dražší. Za metr čtvereční bez poplatků člověk zaplatí 517 korun, zatímco průměr je 325 korun. „Brno bychom neměli podceňovat, protože se jedná o univerzitní město a z našich průzkumů vyplývá, že pro studenty je tu nedostatek bytů. Dále tu mají také pobočky některé zahraniční společnosti, jejichž manažeři chtějí hezky bydlet,“ dodala Chudoba. V Brně provozují institucionální nájemní bydlení například některé finančně zajištěné rodiny. V centru ale připravuje 137 nájemních bytů také developer Crestyl.
Do roku 2030 by v nájmu mohla podle BTR Cnsulting bydlet čtvrtina Čechů. Tvrdí to také Asociace nájemního bydlení, podle které se počet lidí žijících v nájmu může letos zvýšit o nižší desítky tisíc.