Aktualizace: 7.03.2024 10:05
Praha – Zemědělci s traktory dnes brzo ráno dorazili do Prahy. Jízdou kolem Letné a následnou demonstrací před Strakovou akademií chtějí dát najevo, že vláda podle nich neřeší jejich problémy. Podle odhadu Agrární komory (AK) se protestu zúčastní přes 700 traktorů a další techniky a kolem 3500 lidí. Policisté museli zasahovat před úřadem vlády, kde jeden ze zemědělců vysypal na vozovku a tramvajové koleje hnůj. Doprava je podle zástupců hlavního města kvůli akci zemědělců komplikovaná nejen u vlády na nábřeží Edvarda Beneše, ale také na magistrále směrem do centra, u Hlávkova mostu či v okolí Letenských sadů, kolem nichž protestní kolona zemědělců dopoledne projíždí. Řidiči by se těmto místům měli vyhnout.
Příjezd do hlavního města z několika směrů zvláště na jihovýchodě ráno zpomaloval MHD, v Letňanech ochranka obchodního centra nedovolila zemědělcům využít parkoviště pro seřazení vozidel. Zemědělci s traktory či nákladními vozy vyzdobenými vlajkami a transparenty se kolem 06:00 začali ze seřadišť na hranicích Prahy sjíždět na Letnou. Zhruba o hodinu později první desítky z nich vyrazily na protestní průjezd městem. Traktory vezly různé transparenty, například „Chceme rovné podmínky“, „Zachraňme českou půdu“ nebo „Zastavme likvidaci českého zemědělství“.
Kolona několika desítek traktorů přijíždějících od jihu se do centra metropole dostala až po 07:00. Stroje vyzdobené českými vlajkami a transparenty s hesly za občasného troubení v jednom pruhu přejely Nuselský most a najely do Legerovy ulice, kde již předtím auta v ranní špičce popojížděla.
Před úřad vlády zemědělci s traktory a další technikou přijeli podle zpravodajky ČTK kolem sedmé hodiny. Zhruba hodinu tam stáli a zablokovali veškerou dopravu na nábřeží Edvarda Beneše. Řidiče, který před Strakovou akademií vysypal hnůj, zadrželi policisté z ochranné služby. Je podezřelý z několika přestupků. Podle organizátorů to byla iniciativa jednotlivce. Na místě zůstávají těžkooděnci a členové antikonfliktního týmu, nad Letnou krouží policejní vrtulník.
Zemědělci plánují zhruba do 11:00 jezdit okružní trasou okolo Letenských sadů a úřadu vlády, kde v poledne začne demonstrace. S účastníky protestu se tam chce setkat ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Dal už dříve najevo, že se zemědělci je připraven dál jednat o jejich požadavcích, ale nebude se rozhodovat pod ultimáty. Ráno uvedl, že respektuje právo protestovat, vysypání hnoje před úřadem vlády ale považuje za neférový přístup.
Doprava na nábřeží Edvarda Beneše a dále kolem trasy protestní jízdy byla ráno komplikovaná. Policie vyzvala řidiče, aby do Prahy vůbec nejezdili, jinak budou stát v kolonách. Pražský dopravní podnik kvůli protestu zemědělců odklonil trasu tramvajové linky 15. Místo po nábřeží Edvarda Beneše jezdí od Čechova mostu kolem právnické fakulty a pak zpět na Malostranskou. Přerušen je také provoz tramvají číslo 23.
Hlavními organizátory dnešního protestu jsou Agrární komora ČR a Zemědělský svaz. Od vlády požadují mimo jiné podporu zaměstnanosti na venkově, nekrácení podpory pro životní pohodu zvířat a vrácení zdanění půdy na úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanění evropské provozní dotace.
Mluvčí Agrární komory Barbora Pánková ČTK řekla, že největší účast na dnešní akci je z Plzeňského kraje, Vysočiny a Středočeského kraje. Ze vzdálenějších krajů podle ní vyjelo demonstrovat méně strojů, například z Jihomoravského a Zlínského kraje byly převážně vypraveny speciální autobusy s protestujícími.
Podle mluvčí středočeské policie Vlasty Suchánkové projelo krajem do Prahy 470 zemědělských strojů. Hlídky policie kontrolují zejména nájezdy na dálnice. „Zaznamenali jsme, že někteří se s technikou pokoušeli najet na dálnici D6 na nájezdu v Jenči, ale policejní hlídky je obrátily,“ řekla ČTK Suchánková v 08:00.
Česko stejně jako další evropské státy zažívá protesty zemědělců opakovaně. Někteří z nich demonstrovali 19. února před ministerstvem zemědělství v Praze a protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu. Agrární komora a Zemědělský svaz se ale od této akce distancovaly, místo toho se podílely na evropském protestu 22. února proti byrokracii a ekologickým požadavkům v zemědělství či dovozu ze zemí mimo Evropskou unii. Stovky traktorů tehdy zpomalovaly dopravu na hlavních silnicích a u hraničních přechodů.